18 Şubat 2019 - Pazartesi
0 3 7 2 0 2
firma aramıza katıldı
Sizde Firmanızı Ücretsiz Ekleyin
Kaya gazı ve bor rezervlerine ilişkin yeni açıklama
6dcca0203130900.jpg
Bakan Yıldız, Konya, Ankara ve Kırşehir'de kaya gazı bulguları iddiasına ilişkin açıklama yaptı.
02.03.2013 11:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Konya'da AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Tanıtım Medya Günleri toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yıldız burada yaptığı konuşmada enerji politikaları ve stratejilerinin başında yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geldiğini söyledi.
Güneşten elde edilecek enerji ile ilgili Konya'nın Karapınar ilçesinde uygulamaların olacağını ifade eden Yıldız, ''Kömür santrallerinin 5 bin megavata yakın bir santralin devreye alınması söz konusu olacak. Hep beraber bunlara şahit olacağız. Buraya tüm bu kömürleri değerlendirmek üzere kurulacak olan kömür santrallerinin miktarı, iki Atatürk Barajı'na denk'' diye konuştu.
''Kaya gazı bulguları henüz netleşmiş değil''
Gazetecilerin, bölgedeki kaya gazı rezervinin ne kadar olduğuna ilişkin sorusu üzerine Yıldız şöyle konuştu:
''Kaya gazı bulguları henüz netleşmiş değil. Bunun ne kadarlık bir kapasiteye karşılık geldiğini söylemek şu anda doğru olmaz. Bizler enerji sektörü olarak her zaman itidalli konuşmaya gayret ediyoruz. Ne vatandaşın ümitleriyle oynamamız lazım, ne de Türkiye'nin geleceğine yanlış rakamlar koymamız lazım. Bizler ancak doğruları konuşmamız lazım. Bulunduğu zaman, tespit edildiği zaman, bunu en fazla kamuoyuyla paylaşmak isteyen insanlardan bir tanesiyim ama şu anda kaya gazıyla alakalı 'burada şu kadar metreküp gaz var' demek biraz erken olacak, çalışmalar devam ediyor. Ancak firmalar kaya gazıyla ilgili bir çalışma yapmak isterse, biz buna her zaman açık olduğumuzu, o firmaya yardımcı olacağımızı peşinen söyleyeyim.''
Türkiye'nin bor rezervi

Yıldız, bor rezerviyle ilgili bir çalışma olup olmadığıyla ilgili soruya karşılık, bor rezervi ve satışında Türkiye'nin dünyada birinci olduğunu aktardı. Bundan 10 yıl önce bu birinciliklerin Türkiye'de olmadığını anlatan Yıldız, şunları kaydetti:
''Borla alakalı çalışmalarımızı 4 katına çıkardık. Bor tek başına bir yakıt değildir. Bir yakıt olarak boru tanımlayanlar doğru tanımlamış olmazlar. Bor bir şeyle birleştiğinde güçlü dominant bir malzemedir. Bor kaynakları özelleştirilmeyecek, kamunun elinde kalacak ve kamu kaynaklarıyla beraber kullanılacak. Bor, kendi tapulu arazinizde çıksa dahi onu devlet gidip kamulaştırır ve oradaki boru alır. Böyle bir yetkisi var devletin. Bor bizim stratejik ürünümüz, kıymetli bir ürünümüz. O yüzden bunun tasarrufu da ancak bizde olacak.''
AA
© 2013 Turktuccar.Com Tüm Hakları Saklıdır.